MARS to uroczy, zabytkowy domek na skarpie w dzielnicy Rembertów na warszawskiej Wygodzie. Zbudowany w latach dwudziestych XX wieku, zakupiony w 1957 roku, został pierwszym, macierzystym domem Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, świeckiej wspólnoty osób konsekrowanych, których współzałożycielem i ojcem duchowym był bł. kard. Stefan Wyszyński. Nazwa pochodzi od nazwy ulicy Marsa i taka nazwa widnieje w pismach Kard. Wyszyńskiego i tradycji wspólnoty.
Dom jest miejscem, w którym w latach 1957-1969 często bywał Ks. Prymas, tutaj głosił Słowo Boże dla wspólnoty Instytutu, tutaj powstało wiele jego duchowych konferencji głoszonych podczas rekolekcji i dni skupienia. Miejsce w dalszym ciągu jest naznaczone obecnością Błogosławionego - kaplica, w której sprawował Najświętszą Ofiarę, a w niej jego osobisty klęcznik, relikwie, wystrój wnętrza jak za czasów jego obecności. Obok, w pokoju Ks. Prymasa - jak przed laty - meble, pamiątki po Ojcu, w stanie niezmienionym. Kontakt z miejscem wprowadza nutę refleksji i zadumy, napełnia pokojem.
Otoczenie domu jest pełne zieleni, stanowi dobry klimat do fizycznego i duchowego odpoczynku.
Na Marsie co miesiąc świętowane są I soboty z Maryją i Prymasem Tysiąclecia, to dzień otwarty dla odwiedzających, a także okazja do osobistej i wspólnej modlitwy. Można odwiedzić to miejsce indywidualnie lub organizując wyjazd grupowy po uprzednim umówieniu z przedstawicielami Fundacji.
Fundacja Dziedzictwo Stefana Kardynała Wyszyńskiego zgodnie z działalnością statutową wspiera działania Marsa, prowadzi prace na rzecz dostosowania miejsca dla odwiedzających.

abcmilosci.pl

19 września 2022

Od kilku miesięcy każdego dnia 28 spotykamy się w domu Instytutu Prymasa Wyszyńskiego przy ul. Marsa 61 w Warszawie, aby wspólnie modlić się, poznawać nauczanie kardynała Wyszyńskiego, czerpać ze skarbnicy jego duchowości. To niewątpliwie owoc beatyfikacji i potrzeba bliższego spotkania z Błogosławionym, aby przez niego powierzać Bogu i Maryi wszelkie trudne sprawy i uczyć się - tak jak on - miłości do każdego człowieka.

Rozpoczynamy o 10.00 i do południa proponujemy spotkania dla dzieci i młodzieży. Mamy do dyspozycji dobrze zorganizowaną salę spotkań z możliwością wyświetlania filmów, prezentacji, a także gry o Ks. Prymasie, komiksy, opowiadania o jego życiu. Zapraszamy grupy dzieci i młodzieży (najlepiej do 20 osób), m.in. klasy szkolne, kandydatów do I Komunii świętej i bierzmowania. Zgłoszenia grup przyjmujemy do 25 dnia każdego miesiąca. 

Zapraszamy także na Mszę świętą, podczas której przynosimy nasze osobiste intencje i ofiarujemy je za przyczyną błogosławionego Stefana. Podczas każdego spotkania wyświetlamy film o kard. Wyszyńskim oraz mamy możliwość wysłuchania krótkiej konferencji Anny Rastawickiej, świadka jego życia. 

Tradycyjnie uczestnicy mogą zwiedzić miejsca, w których przebywał Ks. Prymas, nabyć jego książki i pamiątki z nim związane.

Zapraszamy 28 września 2022 na Dzień z błogosławionym Prymasem Tysiąclecia.

 

Program:                    

10.00                  Otwarcie

                           Zwiedzanie*

           Zajęcia dla dzieci, młodzieży**

12.00                  Msza święta***

14.00                  Film

15.30                  Koronka do Miłosierdzia Bożego

                           Konferencja Anny Rastawickiej

18.00                  Zamknięcie

 

*Oprowadzanie odwiedzających w godzinach: 10.00 - 12.00, 17.00 - 18.00.

** Istnieje możliwość zorganizowania zajęć dla grupy lub klasy szkolnej -zgłoszenia telefonicznie 609 483 001 do 25 września, o rezerwacji decyduje kolejność zgłoszeń.

*** Od 11.00 zbieramy intencje modlitewne, które będą wyczytane podczas sprawowanej Mszy świętej o 12.00. Intencje można wpisać także do księgi modlitw – będą polecane w modlitwach wspólnoty Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

Będzie możliwość nabycia pamiątek i książek z nauczaniem bł. Stefana Kard. Wyszyńskiego.

Już wkrótce kolejny Dzień z Prymasem Tysiąclecia