Projekty Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej 

Działania Fundacji „Dziedzictwo Stefana Kardynała Wyszyńskiego” koncentrują się na propagowaniu osoby i nauczania bł. Prymasa Tysiąclecia. W związku z tym, że siedziba Fundacji mieści się w domu Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, w którym bywał Ksiądz Prymas, właśnie w tym miejscu chcemy upamiętniać jego osobę i bogactwo duchowe. Spotkania w duchu nauczania naszego Przewodnika po życiu wymagają odpowiedniego zaplecza, warunków, organizacji.

Zatem w Domu Dziedzictwa Prymasa Wyszyńskiego zostały przeprowadzone zmiany, dzięki którym będzie możliwość efektywnego prowadzenia spotkań, warsztatów itp. Wszystkie prace stały się możliwe dzięki wsparciu finansowemu Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej Im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Przeprowadzone dotychczas dwa programy: „Remont i wyposażenie Sali spotkań” oraz „Adaptacja i modernizacja Domu Dziedzictwa Prymasa Wyszyńskiego” z powodzeniem przyczyniły się do realizacji tego szlachetnego zadania.  

 

Remont i wyposażenie Sali spotkań (2021)

Zakładany cel Fundacji - zorganizowanie Sali Spotkań w domu Instytutu Prymasa Wyszyńskiego - został osiągnięty. Powstała sala spotkań, która będzie służyć organizowaniu spotkań dla grup dzieci, młodzieży, dorosłych; także osobom indywidualnym, pragnącym zaczerpnąć ze skarbnicy nauczania Księdza Prymasa. W ten sposób będziemy rozpowszechniać wiedzę o Prymasie Tysiąclecia i jego nauczanie nowoczesnymi metodami edukacyjnymi w tym szczególnym miejscu, w którym bywał Kardynał Wyszyński. Otoczenie budynku będzie służyło odwiedzającym jako miejsce odpoczynku i osobistej refleksji.

W domu Instytutu Prymasa Wyszyńskiego przy ul. Marsa w Warszawie z inicjatywy działającej Fundacji "Dziedzictwo Stefana Kardynała Wyszyńskiego" przy wsparciu finansowym Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej Im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego Fundusz Patriotyczny – Edycja 2021 Program Wolność po Polsku powstała nowoczesna Sala Spotkań. Projekt zakładał przygotowanie sali służącej do organizowania spotkań grup dzieci, młodzieży i dorosłych, umożliwienie korzystania z dostępnej literatury (książki autorstwa Prymasa Wyszyńskiego oraz dotyczące jego osoby i nauczania), a także wyposażenie sali do wykorzystania na czytelnię, miejsce do prowadzenia warsztatów w małych grupach i konferencje. Wszystkie te działania zostały wykonane. Sala jest doskonałym miejscem na spotkania, wkrótce będzie możliwość korzystania z czytelni. To miejsce spotkań dla ok. 30-osobowych grup szkolnych i parafialnych, kapłanów, katechetów oraz wszystkich zainteresowanych osobą Prymasa Tysiąclecia. Zapewniamy możliwość pracy grupowej, wyświetlania filmów, korzystania z czytelni książek, szczególnie związanych z osobą błogosławionego Stefana Wyszyńskiego. Będą odbywać się w nim spotkania o kardynale Wyszyńskim, konferencje, rozmowy ze świadkami jego życia, zajęcia warsztatowe oparte na nauczaniu Prymasa Tysiąclecia i inne wydarzenia według zapotrzebowania i pomysłów organizatorów. To również szczególne miejsce na odpoczynek, skupienie i indywidualne rekolekcje.

 

„Adaptacja i modernizacja Domu Dziedzictwa Prymasa Wyszyńskiego” (2023)

Dom Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie zwany Marsem to miejsce pamięci Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz miejsce, do którego przybywa wiele osób zainteresowanych postacią Błogosławionego, a także potrzebujących duchowego i fizycznego odpoczynku. Fundacja "Dziedzictwo Stefana Kardynała Wyszyńskiego", której siedziba mieści się w tym budynku, działa na rzecz udostępniania obiektu zainteresowanym. W domu i otoczeniu odbywają się spotkania, dlatego miejsce zostało zaadoptowane do potrzeb odwiedzających. W 2023 roku w ramach projektu „Adaptacja i modernizacja domu Dziedzictwa Prymasa Wyszyńskiego” otoczenie obiektu zostało przygotowane tak, aby służyło przybywającym gościom. Pod słynnym dębem, gdzie siadał Ks. Prymas, będzie już możliwość organizowania spotkań. Ogrodzenie zniszczone podczas budowy wiaduktu także już zostało odbudowane. Obiekt został częściowo zmodernizowany w części nieobjętej ochroną zabytków (budowa łazienek, wymiana części okien), co ułatwi korzystanie z niego naszym gościom i zmniejszy koszty eksploatacji. Wykonano również projekty dalszej budowy i zagospodarowania terenu. Wszystkie przeprowadzone prace zawdzięczamy Instytutowi Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

MARS to uroczy, zabytkowy domek na skarpie w dzielnicy Rembertów na warszawskiej Wygodzie. Zbudowany w latach dwudziestych XX wieku, zakupiony w 1957 roku, został pierwszym, macierzystym domem Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, świeckiej wspólnoty osób konsekrowanych, których współzałożycielem i ojcem duchowym był bł. kard. Stefan Wyszyński. Nazwa pochodzi od nazwy ulicy Marsa i taka nazwa widnieje w pismach Kard. Wyszyńskiego i tradycji wspólnoty.
Dom jest miejscem, w którym w latach 1957-1969 często bywał Ks. Prymas, tutaj głosił Słowo Boże dla wspólnoty Instytutu, tutaj powstało wiele jego duchowych konferencji głoszonych podczas rekolekcji i dni skupienia. Miejsce w dalszym ciągu jest naznaczone obecnością Błogosławionego - kaplica, w której sprawował Najświętszą Ofiarę, a w niej jego osobisty klęcznik, relikwie, wystrój wnętrza jak za czasów jego obecności. Obok, w pokoju Ks. Prymasa - jak przed laty - meble, pamiątki po Ojcu, w stanie niezmienionym. Kontakt z miejscem wprowadza nutę refleksji i zadumy, napełnia pokojem.
Otoczenie domu jest pełne zieleni, stanowi dobry klimat do fizycznego i duchowego odpoczynku.
Na Marsie co miesiąc świętowane są I soboty z Maryją i Prymasem Tysiąclecia, to dzień otwarty dla odwiedzających, a także okazja do osobistej i wspólnej modlitwy. Można odwiedzić to miejsce indywidualnie lub organizując wyjazd grupowy po uprzednim umówieniu z przedstawicielami Fundacji.
Fundacja Dziedzictwo Stefana Kardynała Wyszyńskiego zgodnie z działalnością statutową wspiera działania Marsa, prowadzi prace na rzecz dostosowania miejsca dla odwiedzających.

abcmilosci.pl

Cele statutowe fundacja realizowała dotychczas, organizując archiwizacje tekstów, zdjęć, nagrań filmów, pamiątek związanych z osobą Prymasa Tysiąclecia. Włączała się także w organizowanie sesji, konkursów (współorganizowała ogólnopolski konkurs wiedzy o osobie i nauczaniu Stefana Kard. Wyszyńskiego), wystaw,  koncertów, promocji pozycji wydawniczych dotyczących Prymasa Tysiąclecia. Uczestniczyła w wyposażaniu i prowadzeniu ośrodków duchowości Księdza Prymasa.

Fundacja nie prowadzi działalności gospodarczej. Realizuje programy

ze środków pochodzących z darowizn

na cele statutowe oraz odpłatnej działalności statutowej.

 

Dane
KRS  0000179437
REGON  01328378100000
NIP 525-21-36-865
 

 

 

Małgorzata Wojewoda, prezes Zarządu

Diana Samoraj, członek Zarządu

Dorota Pawlas, członek Zarządu

 

  Celem Fundacji "Dziedzictwo Stefana Kardynała Wyszyńskiego"

jest zabezpieczanie

i przekazywanie dziedzictwa religijnego i kulturowego Prymasa Tysiąclecia, podkreślanie wartości religijnych, patriotycznych, narodowych

i społecznych zawartych

w jego nauczaniu. 

Realizuje programy przeciwdziałające zagrożeniom moralnym, otacza troską miejsca związane z osobą Kardynała Wyszyńskiego.

 

Fundacja „Dziedzictwo Stefana Kardynała Wyszyńskiego” została powołana statutem

w 1998 r., wpisana do Rejestru Fundacji

przez Sąd Rejonowy dla M. St. Warszawy

XVI Wydział Gospodarczy Rejestrowy.

Organem reprezentującym Fundację jest Zarząd.

Miejscem działania Fundacji

jest teren Polski.

Siedziba mieści się

w Warszawie.

Fundacja 

Projekty Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej